Septembra uzvarētājs

Esam noteikuši vēstuļu konkursa “Mans mīļākais Latvijas mākslinieks” septembra uzvarētāju! Pats interesantākais ir tas, ka par savu mīļāko mākslinieku – Induli Zariņu, rakstīja arī mūsu pašu mākslinieks Ansis Butnors. Un kā jau uzvarētājām, dāvājām iespēju pavadīt patīkamu laiku divatā kafejnīcā 80 vēstules.

Un šeit arī pilns vēstules teksts, ko saņēmām septembrī:

Mans mīļākais latviešu gleznotājs- Indulis Zariņš.

    I. Zariņš ir tas gleznotājs, kurš teicis „ka katrs gleznotājs dzīves gaitā daudz dara personības izveidē, un, strādājot pie molberta, šie „uzkrājumi’ atklājas uz audekla, atsedz gleznas garīgo uzlādētību.” Cik trāpīgi vārdi! Manuprāt gleznotājs atšķiras no citiem ne tik daudz sava talanta dēļ, cik tādēļ, ka viņš nemitīgi domā par savas personības attīstību, par garīgo pilnveidošanos.

Man viņš patīk tādēļ, ka ir latviešu tonālās glezniecības skolas turpinātājs. Viņš pats atzīst, ka gleznā jāievēro trīs pamatprincipi. Pirmkārt, ja gleznā ir tonālās attiecības, tad skatītāja redze piešķir gleznojumam formu, to formu, kas ietver sevī apjomu un krāsu. Otrkārt, ja pareizi uzgleznota forma, tad redze atklāj krāsu un tonalitāti, un, treškārt, ja pareizi uztverta krāsa, tad redzes īpatnības nosaka apjomus un tonalitāti. Tās ir savstarpēji saistītas parādības, un tās jāprot apvienot.

Tomēr kas tad ir vēl tas tikai I. Zariņam raksturīgais, kas man patīk viņa glezniecībā un kas atšķir viņu no daudziem citiem „tonālajiem” gleznotājiem? Pirmkārt tā ir krāsa. Tieši krāsu izjūta ir tā, kas bieži vien atšķir vienu gleznotāju no otra, un I.Zariņa gleznās ir ļoti sabalansētas „silto” un „vēso” toņu attiecības. Sarkanbrūnā krāsa pretnostatīta zilganzaļajai, it kā Latvijas mālainās zemes tonis pret jūru un debesīm. Otrkārt I. Zariņš savā gleznās manuprāt ir ļoti labsirdīgs un cilvēcisks, tajā pašā laikā ekspresīvs un moderns. Paradoksāli bet moderns viņš ir tāpēc, ka pievēršas mūžsenām patiesībām. Mūsdienās daudzi mākslinieki uzskata, ka moderni tas nozīmē gleznot asinis, līķus visādas perversijas- nē- moderni, manuprāt, ir saviem vārdiem runāt par vērtībām, kas ir mūžīgas.

Tas tad īsumā būtu viss, kas man pasakāms par I. Zariņu- manu mīļāko latviešu gleznotāju.

Ansis Butnors

Rakstiet vēstuli arī Jūs un gardumi garantēti! Vairāk par iespējām rakstīt vēstules un baudīt gardumus SPIEST ŠEIT!

One response to “Septembra uzvarētājs

  1. Atpakaļ ziņojums: Septembra uzvarētājs | DESSERT PLACE

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s